site templates free download


ROLETY  RZYMSKIE

Modele rolet rzymskich

Rolety rzymskie to proste zasłony, które są podnoszone do góry przy pomocy linek podciągających. Podczas podciągania układają się w poziome równoległe fałdy kryjące się jedna za drugą. Po całkowitym podniesieniu tworzą dekoracyjny lambrekin, natomiast po opuszczeniu tkanina jest całkowicie rozprostowana i gładka. W zależności od sposobu uszycia rolety rzymskiej możemy wyróżnić kilka modeli:

MODEL 1
ROLETA LIFTOWANA (tzw. liftowanka)

W tkaninę wszywa się pionowo specjalną taśmę, przez którą przeciągnięte są linki podciągające. Linki są następnie podpinane do mechanizmu łańcuszkowego lub sznurkowego. Tkanina przy podciąganiu rolety układa się w miękkie fałdy.

Ten model rolet rzymskich polecamy do miękkich tkanin, lejących się lub jeśli zależy nam na efekcie falujących fałd. 

MODEL 2
ROLETA ZE SZPROSAMI W TAŚMIE TUNELOWEJ

Z tyłu rolety, w doszytą specjalną taśmę tunelową, wkłada się fiszbiny. Ich celem jest usztywnienie rolety, dzięki czemu tkanina układa się w idealnie proste i równoległe fałdy.

Ten model polecamy do tkanin z wzorem. Tunele na fiszbiny doszyte do rolety pozwalają na zachowanie ciągłości wzoru tkaniny.


MODEL 3
ROLETA ZE SZPROSAMI W TUNELACH ZASZYTYCH W TKANINIE

Efekt działania tego modelu jest identyczny jak modelu 2, inny jest sposób utworzenia tunelików na fiszbiny, które są przeszywane z tkaniny.  

Tunele mogą być wykonane z tyłu rolety lub wyeksponowane z przodu.
Ponieważ tuneliki na fiszbiny są wykonane w postaci zakładek materiału, ten model rolety polecamy do tkanin gładkich lub z takim wzorem, którego ciągłości nie zepsują zakładki - np. w pionowe równe pasy.

Roleta rzymska z pionowymi taśmami - model 1

Roleta rzymska z pionowymi taśmami
MODEL 1

Można ją uszyć z lekkiej transparentnej tkaniny firankowej albo z dekoracyjnych tkanin zasłonowych.
Polecamy także do materiałów z wzorami.

Roleta rzymska z poziomymi taśmami - model 2

Roleta rzymska z poziomymi taśmami
MODEL 2

Ten model sprawdza się w zastosowaniu do wzorzystych tkanin, ponieważ taśmy tunelowe przyszyte z tyłu tkaniny umozliwiają zachowanie wzoru na całej powierzchni rolety. 
Polecamy go także do grubszych tkanin, których nie da się złożyć tak, aby wykonać tunele z zaprasowanej tkaniny.

Roleta rzymska z tunelami z tyłu

Roleta rzymska z tunelikami z tkaniny
MODEL 3

Tunele przeszyte z tkaniny po jej załamaniu powodują "wycięcie" jej fragmentów, dlatego ten model rolety nie jest zalecany do materiałów z dużym wyrazistym wzorem.
Przeszywając tunele po prawej stronie tkaniny rolety uzyskamy wzmocniony efekt ścianki japońskiej. 

MODEL 4

Ten model charakteryzuje się tym, że roleta ma na stałe upięte dodatkowe fałdy, które urozmaicają płaską powierzchnię materiału po całkowitym opuszczeniu rolety.
Roleta rzymska ze stałymi fałdami (kaskadowa) - model 4

Roleta rzymska ze stałymi fałdami (kaskadowa)
MODEL 4

Poziome fałdy, które w pozostałych modelach rolet tworzą się w miarę ich podnoszenia, w modelu 4 są widoczne po całkowitym opuszczeniu rolety tworząc kaskadę. Roleta jest bardzo dekoracyjna i nie tak minimalistyczna, ale wymaga dwukrotnie więcej materiału.  

Roleta rzymska Basic - model 5

Roleta rzymska Basic
MODEL 5

W przeciwieństwie do pozostałych rolet rzymskich, które można uszyć z dowolnie wybranej tkaniny dekoracyjnej, model Basic wymaga specjalnie przygotowanej fabrycznie tkaniny. Tkanina Basic jest wyposażona w fabrycznie utkane tunele na szprosy.

Roleta rzymska Basic

MODEL 5

Rolety rzymskie Basic wykonane są ze specjalnych tkanin, w które w procesie produkcji utkano tuneliki na fiszbiny. Jest to szczególnie elegancki rodzaj rolety, z tego względu, że nie ma widocznych przeszyć tuneli, które występują w innych modelach.
Ponieważ tuneliki są w określonej odległości, nie mamy wpływu na wysokość fałd.

Poznaj rolety rzymskie

Bądź z nami w kontakcie

Napisz do nas:
rolety@rzymskie.pl

lub zadzwoń:
+48 22 393 8004
+48 608 677 163DOŁĄCZ DO NAS