site templates free download


ROLETY  RZYMSKIE

Modele rolet rzymskich

Rolety rzymskie to proste zasłony, które są podnoszone do góry przy pomocy linek podciągających. Podczas podciągania układają się w poziome równoległe fałdy kryjące się jedna za drugą. Po całkowitym podniesieniu tworzą dekoracyjny lambrekin, natomiast po opuszczeniu tkanina jest całkowicie rozprostowana i gładka. W zależności od sposobu uszycia rolety rzymskiej możemy wyróżnić kilka modeli:

MODEL 1
ROLETA LIFTOWANA (tzw. liftowanka)

W tkaninę wszywa się pionowo specjalną taśmę, przez którą przeciągnięte są linki podciągające. Linki są następnie podpinane do mechanizmu łańcuszkowego lub sznurkowego. Tkanina przy podciąganiu rolety układa się w miękkie fałdy.

Ten model rolet rzymskich polecamy do miękkich tkanin, lejących się lub jeśli zależy nam na efekcie falujących fałd. 

MODEL 2
ROLETA ZE SZPROSAMI W TAŚMIE TUNELOWEJ

Z tyłu rolety, w doszytą specjalną taśmę tunelową, wkłada się fiszbiny. Ich celem jest usztywnienie rolety, dzięki czemu tkanina układa się w idealnie proste i równoległe fałdy.

Ten model polecamy do tkanin z wzorem. Tunele na fiszbiny doszyte do rolety pozwalają na zachowanie ciągłości wzoru tkaniny.


MODEL 3
ROLETA ZE SZPROSAMI W TUNELACH ZASZYTYCH W TKANINIE

Efekt działania tego modelu jest identyczny jak modelu 2, inny jest sposób utworzenia tunelików na fiszbiny, które są przeszywane z tkaniny.  

Tunele mogą być wykonane z tyłu rolety lub wyeksponowane z przodu.
Ponieważ tuneliki na fiszbiny są wykonane w postaci zakładek materiału, ten model rolety polecamy do tkanin gładkich lub z takim wzorem, którego ciągłości nie zepsują zakładki - np. w pionowe równe pasy.

Roleta rzymska z pionowymi taśmami - model 1

Roleta rzymska z pionowymi taśmami
MODEL 1

Można ją uszyć z lekkiej transparentnej tkaniny firankowej albo z dekoracyjnych tkanin zasłonowych.
Polecamy także do materiałów z wzorami.

Roleta rzymska z poziomymi taśmami - model 2

Roleta rzymska z poziomymi taśmami
MODEL 2

Ten model sprawdza się w zastosowaniu do wzorzystych tkanin, ponieważ taśmy tunelowe przyszyte z tyłu tkaniny umozliwiają zachowanie wzoru na całej powierzchni rolety. 
Polecamy go także do grubszych tkanin, których nie da się złożyć tak, aby wykonać tunele z zaprasowanej tkaniny.

Roleta rzymska z tunelami z tyłu

Roleta rzymska z tunelikami z tkaniny
MODEL 3

Tunele przeszyte z tkaniny po jej załamaniu powodują "wycięcie" jej fragmentów, dlatego ten model rolety nie jest zalecany do materiałów z dużym wyrazistym wzorem.
Przeszywając tunele po prawej stronie tkaniny rolety uzyskamy wzmocniony efekt ścianki japońskiej. 

MODEL 4

Ten model charakteryzuje się tym, że roleta ma na stałe upięte dodatkowe fałdy, które urozmaicają płaską powierzchnię materiału po całkowitym opuszczeniu rolety.
Roleta rzymska ze stałymi fałdami (kaskadowa) - model 4

Roleta rzymska ze stałymi fałdami (kaskadowa)
MODEL 4

Poziome fałdy, które w pozostałych modelach rolet tworzą się w miarę ich podnoszenia, w modelu 4 są widoczne po całkowitym opuszczeniu rolety tworząc kaskadę. Roleta jest bardzo dekoracyjna i nie tak minimalistyczna, ale wymaga dwukrotnie więcej materiału.  

Roleta rzymska Basic - model 5

Roleta rzymska Basic
MODEL 5

W przeciwieństwie do pozostałych rolet rzymskich, które można uszyć z dowolnie wybranej tkaniny dekoracyjnej, model Basic wymaga specjalnie przygotowanej fabrycznie tkaniny. Tkanina Basic jest wyposażona w fabrycznie utkane tunele na szprosy.

Roleta rzymska Basic

MODEL 5

Rolety rzymskie Basic wykonane są ze specjalnych tkanin, w które w procesie produkcji utkano tuneliki na fiszbiny. Jest to szczególnie elegancki rodzaj rolety, z tego względu, że nie ma widocznych przeszyć tuneli, które występują w innych modelach.
Ponieważ tuneliki są w określonej odległości, nie mamy wpływu na wysokość fałd.

 Są też rolety rzymskie do specjalnych zastosowań np. do okien dachowych.
Rolety rzymskie można także wzbogacić elementami dekoracyjnymi, które mogą zmienić ich surowy, minimalistyczny charakter.

Poznaj rolety rzymskie

Bądź z nami w kontakcie

Napisz do nas:
rolety@rzymskie.pl

lub zadzwoń:
+48 22 393 8004
+48 608 677 163DOŁĄCZ DO NAS