MDecor studio
Rolety rzymskie możemy bez trudu zdjąć, by je poddać czyszczeniu. Wystarczy w tym celu oderwać tkaninę rolety od rzepu karnisza.
Następnie u dołu rolety odpinamy lub odwiązujemy linki podciągające, które są wpięte w zapinki lub kółeczka przyszte do tkaniny i uwalniamy z nich roletę.
Wyjmujemy listwę obciążającą, która zwykle mieści się w tunelu u dołu rolety.
Jeśli roleta rzymska jest wyposażona w szprosy (fiszbiny), to wyjmujemy je i odkładamy.
Ponieważ rolety rzymskie mogą być wykonane z dowolnego materiału dekoracyjnego, takiego jak firany czy zasłony, sposób czyszczenia zależy tylko od wskazań producenta tkaniny.
Tkaniny poliestrowe można prać w wodzie, tkaniny jedwabne, żakardowe oraz z włókien naturalnych takich jak len i czysta bawełna czyścimy chemicznie.
Nie należy poddawać kąpieli wodnej rolet rzymskich, które mają podszewkę uszytą z innego rodzaju materiału niż tkanina rolety.
Rolety ze wskazaniem czyszczenia w wodzie można prać ręcznie lub w pralce z ustawieniem na delikatne pranie i w temperaturze 30 st. C, nie należy ich wirować.
Obecnie jest wiele firm specjalizujących się w kompleksowym czyszczeniu rolet rzymskich. Usługa taka obejmuje przyjazd pracownika firmy, który zdejmie rolety, czyszczenie oraz ponowne zawieszenie rolet i przygotowanie do użytkowania.
Wyczyszczoną roletę rzymską zawieszamy ponownie na karniszu przyklejając ją miękką taśmą rzepową przy górnej krawędzi do ostrego rzepu mechanizmu.
Wkładamy listwę obciążającą w tunel rolety.
Następnie należy poprzewlekać linki podciągające przez oczka lub pętelki z tyłu rolety i ich końce zaczepić lub podwiązać do zapinek u jej dołu. Aby dopasować długość wszystkich linek roleta rzymska powinna być już obciążona.
Na końcu wsuwamy szprosy jeśli roleta je posiada i gotowe.